Čistilna naprava deluje po načelu aktivnega blata po SBR postopku čiščenja.
1. faza: polnjenje
Cikel biološkega čiščenja v SBR-reaktorju se začne s polnjenjem reaktorja. Odpadna voda je prek potopnih črpalk preusmerjena iz zadrževalnika v SBR-reaktor. Polnjenje se izvede v 2 do 3 ciklih, dokler gladina vode ne doseže maksimalne višine.
2. faza: mešanje
Med fazo polnjenja se odpadna voda v SBR-reaktorju premeša. Druga faza, med katero se izvaja proces denitrifikacije, poteka v anoksičnih pogojih. Proces denitrifikacije dosežemo z optimalnim razmerjem med ogljikom in dušikom (ne velja za čistilne naprave z učinkom C-kakovosti čiščenja – klasično čiščenje).
3. faza: zračenje + mešanje
Časovno omejena faza denitrifikacije se nadaljuje v fazo prezračevanja. V SBR-reaktorju potekata aeriranje in mešanje. Aeratorji zagotovijo količino kisika, ki je potrebna za razgradnjo ogljikovih spojin in nitrifikacije.
4. faza: usedanje
Sledi faza usedanja, med katero se aktivno blato useda na dno SBR-reaktorja.
5. faza: praznjenje
Med fazo usedanja se v zgornjem delu SBR-reaktorja očiščena voda zbistri in loči od aktivnega blata. Očiščena voda se prečrpa iz čistilne naprave. Nadzorovan plovec konča črpanje, ko doseže minimalni nivo vode v SBR-reaktorju. Na koncu cikla se prečrpa določena količina povratnega blata iz SBR-reaktorja v primarni usedalnik oziroma v zadrževalnik. Začne se nov cikel.